Přejít k menu

První pomoc

Co udělat nejdřív a co potom?

  1. Nejdřív volej záchranku 155, pak poskytni první pomoc.
  2. Když si svědkem masivního krvácení (velká, zvětšující se kaluž krve), jako první se snaž ho zastavit.
  3. Pokud si na místě sám, pokus se sehnat nějaký pomocníky i za cenu malého zdržení.

Co dělat, když…

… kámoš ztratí vědomí

Co nejrychlejc ho polož, zatlačením na čelo a současným nadzvednutím krku mu zakloň hlavu. Zkontroluj, jestli dejchá. A hned volej 155!

… kámoš nedýchá a zmodrá

Okamžitě volej záchranku 155! Začni oživování, ruce polož jednu přes druhou na střed hrudníku mezi prsní bradavky a stlačuj hrudník 100krát za minutu do hloubky 4 až 5 centimetrů. To dělej, než přijede záchranka. Postupuj podle toho, co říká dispečerka záchranky.

… kámoš krvácí, je bledý a pod ním je krvavá kaluž

Zavolej záchranku 155! Nech ho stlačit ránu jeho rukou a pokus se sehnat si rukavice a obvaz někde v obchodě nebo u projíždějícího auta. Přilož obvaz a pořádně ho utahuj.

… kámoš krvácí z nosu a necítí se dobře

Kamaráda posaď, předkloň mu hlavu, stlač mu nosní dírky k sobě a polož mu na zátylek studenej a mokrej obklad (třeba namočenej kapesník). Kdyby se jeho stav nelepšil, dojdi s ním na pohotovost nebo zavolej záchranku 155!

… kámoš krvácí, je bledý, třese se, má rychlý puls a mluví z cesty

Volej záchranku 155! Okamžitě ho přenes na místo, kde bude izolovanej od země a chráněnej před vlhkem a sluncem. Polož ho a zvedni mu nohy. Pokus se zastavit krvácení a ošetřit rány.

… kámoš spadl tak, že ho bolí páteř, brní nohy (někdy i ruce) a třeba i necítí končetiny

Zachovej klid a přemýšlej, nejvíc škody můžeš udělat zbrklým počínáním. Jestli to není nezbytně nutný, nech kamaráda v původní poloze a snaž se zabránit tepelným ztrátám třeba přikrytím. A hned volej 155!

… kámoš si zlomil nebo vymkl ruku nebo nohu

Při vymknutí kloubu nebo zlomení kosti se nesnaž nic napravovat, jen zavolej záchranku 155 a počkej na její příjezd. S kámošem nehejbej, přikrej ho a povídej si s nim.