Přejít k menu

Na co dávat bacha

Na co nikdy nezapomínej!

  1. Nikdy nezapomínej na ochranné doplňky a přilbu!
  2. Nepřeceňuj své síly!
  3. Nikdy nevyjížděj úplně sám a měj při sobě mobil!
  4. Nech si poradit od zkušenějších!
  5. Nehazarduj se svým zdravím ani se zdravím ostatních!
  6. Sportuj tam, kde jsou bezpečné a vhodné podmínky!
  7. Dodržuj předepsaná pravidla!
  8. Pravidelně kontroluj své vybavení, aby nebylo poškozené!
  9. Když se někdo zraní, ihned mu poskytni první pomoc!
  10. Jednoduše: Neriskuj to!

Snowboarding

O čem to je?

Snowboarding je bomba věc a zasněžené kopce nebo i řádění ve snowparku nemá chybu, ale jsou věci, na které bys měl dávat bacha. Spadnout je při tomhle sportu je fakt hodně jednoduchý a někdy to může bejt pěknej mazec. Dost často se stává, že i profi borci padaj a úrazy je můžou vyřadit fakt na dlouho. Můžeš ale spadnout tak nešikovně, že si třeba poraníš páteř při pádu dozadu na prkno, zlomíš ruce, zápěstí, předloktí nebo vykloubíš rameno.

Jak být v pohodě?

Nepřeceňovat svoje síly, zbytečně neriskovat, ale hlavně si chránit hlavu přilbou, klouby a zápěstí chrániči a špatný nejsou ani speciální ochranný kalhoty. Tohle všechno ti může zachránit klidně i život!

Minibiky, čtyřkolky, motokáry, terénní motorky

O čem to je?

Závodění, maximální rychlost, řezání zatáček, rozvířený prach a hlavně adrenalin. Prostě jízda na plnej plyn je snem každýho, komu koluje v žilách rychlost. Jenže tady jde fakt o život. Spadnout z motorky nebo převrátit čtyřkolku znamená většinou úrazy, které se bez pomoci doktora neobejdou. Mezi nejčastější zranění patří hlavně zranění hlavy a obličeje nebo nohou.

Jak být v pohodě?

Na motokárách se pořádně připoutej a v každém případě si vezmi přilbu. K zahození nejsou ani ochranné rukavice. Nejezdi na doraz a nemachruj před ostatníma, jak skvěle umíš řezat zatáčky. Ty nepříjemný následky ti rozhodně nikdo závidět nebude.

BMX, freeride, downhill

O čem to je?

Akrobatický kousky na kole, zdolávání překážek, rychlý sjezdy z kopců a další bláznoviny na kolech jsou naprosto super, ale i při tomhle sportu je potřeba myslet i na svý zdraví. Možná se to nezdá, ale i pády z kola můžou být pěkně nebezpečný – typickými úrazy jsou otřes mozku, rozsáhlý odřeniny, spáleniny nebo tržný rány.

Jak být v pohodě?

Za každých okolnosti nesedat na kolo bez přilby! Pro sjezdovou cyklistiku v terénu, downhillové nebo cyklokrosové trasy jsou nezbytné chrániče holení, kolen a loktů, ochranné sportovní rukavice nebo krunýř na páteř. Dost dobrá je i full face přilba. Jo a měl bys vědět, že když ta přilba jednou praskne, už bys jí neměl znovu používat a hned si pořídit novou!

In-line brusle

O čem to je?

Na in-linech dneska jezdí už skoro každej, ale skutečný adrenalin nastává, až když se člověk pustí do nějakých akrobatických kousků nebo zdolávání překážek. Jenže in-liny jsou pěkně zrádný a pády jsou hodně častou záležitostí. Kromě nich to jsou i nárazy do pevných objektů, ať už to jsou stromy, auta a podobně. A nejen při těhlech karambolech vznikaj i hodně nepříjemný úrazy jako zlomeniny zápěstí, poškození vazů v zápěstí a zranění hlavy. Zlomenina zápěstí nebo poškozený vazy můžou znamenat sádru na šest až osm týdnů a další týdny až měsíce rehabilitace, která fakt pekelně bolí.

Jak být v pohodě?

Před jízdou se nezapomeň vybavit chrániči loktů a předloktí, ochrannými sportovními rukavicemi a přilbou. Pád na in-linech bez přilby může končit až smrtí. Zbytečně neriskuj a nesnaž se za každou cenu dosáhnout maximální rychlosti, kterou pak nebudeš schopen ubrzdit. Výbavu, zvlášť kolečka je nutný pravidelně kontrolovat a nepoužívat poškozenou.

Skateboarding

O čem to je?

Skateboarding je v posledních letech spíš na ústupu, ale pořád patří mezi nejoblíbenější adrenalinový sporty. Různý úrazy při něm vznikají hlavně jako důsledek nedostatečné svalové souhry při udržení rovnováhy a ovládání skateboardu. Zranění sice nebývají tak vážná, ale i tak se může stát, že si zlomíš kotník, zápěstí, způsobíš nějaký ten úraz lokte a hlavy, a to včetně otřesu mozku.

Jak být v pohodě?

Stejně jako třeba pro jízdu na in-linech i pro skateboard se doporučují ochranné prvky jako je přilba, protektor zápěstí, kolena a lokte. Důležitý je taky nepřeceňovat svý možnosti a zbytečně neriskovat.